Strona główna / Wino / Wino Greckie

Wino Greckie

Jak wybrać dobre wino greckie? Poznaj najlepsze wina z tego kraju

Grecja to gorący kraj, w którym znajdują się jedne z najstarszych regionów produkcji wina na całym świecie. Jest to także jedno z pierwszych miejsc w Europie, gdzie rozpoczęto zakładanie winiarni. Początki historii wina w Grecji sięgają już czasów starożytności. To właśnie tutaj organizowane były przecież dionizje, czyli święto wina. Wraz z upływem czasu i rozwojem technologii, to właśnie Grecja stała się jednym z kluczowych państwa, jakie królowały w eksporcie tego trunku poza swoje granice. Jak więc znaleźć dobre greckie wino wśród tego bogactwa? Czy wina z Grecji warte są skosztowania? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć. Każdy rejon Grecji to inna przygoda smakowa. Ważne jest wiedzieć, jakich smaków się szuka. Z pewnością duże znaczenie ma także rodzaj wina – czy wybierzemy czerwone wino półsłodkie, słodkie wino, a może białe wino greckie.

Jakie rejony słyną z produkcji najlepszego wina?

Obecnie greckie winiarstwo tak naprawdę rozwija się na dziewięciu głównych rejonach tego kraju. Należą do nich: Tracja, Macedonia, Tesalia, Epir, Wyspy Jońskie, Grecja Środkowa i Eubea, Peloponez, wyspy Morza Egejskiego oraz Kreta. Wpływa na to nie tylko zróżnicowanie klimatyczne, ale i uwarunkowanie terenu. Najlepsze wina produkowane są tam, gdzie gleba pozwana na uprawę wielu różnych odmian winorośli. Największą popularnością cieszą się jednak tereny, na których rosną szczepy endemiczne. Do produkcji większości win greckich używa się też często owoców cytrusowych. Stąd właśnie uzyskują swój oryginalny i niepodrabialny smak i aromat. Jednym z najbardziej popularnych trunków z Grecji jest Restina. Jest to wino greckie, które powstaje w okolicach Aten. Dzięki bogatej tradycji na trwałe wpisało się ono w historię winiarską tego kraju. Jego charakterystyczny smak jest uzyskiwany poprzez dodanie do niego żywicy sosny śródziemnomorskiej. Często jest serwowane jako dodatek do serów i innych słonych przekąsek lub nawet owoców morza. Jest to więc tradycyjne białe wino greckie, które z pewnością spotkasz w wielu lokalnych restauracjach.

Wino po grecku – jakie są rodzaje greckiego wina?

Dobre wina greckie to nie tylko ich pochodzenie, ale i składniki. Grecja jest krajem, w których można znaleźć aż 200 różnych odmian winogron. W niektórych jej miejscach pojawiają się szczepy, które są unikatowe i nie sposób znaleźć ich w innym miejscu czy wyspie. Produkcji wina sprzyjają nie tylko szczepy, ale i warunki klimatyczne oraz rodzaj gleby. Wino po grecku to mnogość smaków i kolorów. Znajdziesz tu czerwone wino półsłodkie, słodkie wino greckie białe, a także półsłodkie trunki. W naszym sklepie internetowym eszampan.pl znajdziesz wiele ciekawych propozycji tego alkoholu. Posiadamy wino kreteńskie, tradycyjne wino greckie, którego smak jest orzeźwiający i pasuje do większości potraw. Jest to niezwykła gratka dla wszystkich miłośników wina. Jeżeli natomiast interesuje Cię wino z Grecji o egzotycznych walorach smakowych, powinieneś sięgnąć po Sauvignon Blanc.