Jameson

Irlandia słynie z różnych trunków, w tym tych nieco mocniejszych. Jednym z nich jest whisky Jameson. Zbiera ona pozytywnie opinie na całym świecie, a jej cena jest wyjątkowo korzystna w stosunku do jakości wyrobu. Ta whisky należy do alkoholi typu blended, co oznacza, że zmieszano w niej więcej niż jeden rodzaj słodu. Swoją popularność zawdzięcza między innymi wyrazistemu smakowi, pięknemu kolorowi, sporej dostępności oraz różnorodności, jaką cechują się produkty z irlandzkiej destylarni. Przekonaj się, dlaczego te charakterystyczne, zielone butelki można spotkać w wielu zbiorach kolekcjonerów whisky.

Jaka historia stoi za klasyczną whisky Jameson?

Pierwsza butelka whisky Jameson opuściła destylarnię w Irlandii dawno temu, był to bowiem rok 1780. Jej twórcą był John Jameson, od którego nazwiska swoją nazwę wziął popularny wysokoprocentowy trunek. Mężczyzna przybył do tego kraju zielonych wzgórz pod koniec lat siedemdziesiątych XVIII wieku. Jego wyrób to jedna z czterech pierwszych whisky, jakie zaczęto produkować w Dublinie. Tradycję jej wytwarzania przejęli po Jamesonie jego synowie. Od tego czasu ta rodzina nieustannie zajmuje się produkcją napoju, niezmiennie wykorzystując tradycyjny sposób jego destylacji, który stosował jeszcze sam John Jameson.

Tajemnica whisky Jameson, dzięki której zbiera ona doskonałe opinie, to zastosowanie potrójnej destylacji trunku. Kevin O’Gorman, obecny szef gorzelni, także się na niej opiera. Liczba trzy ma szczególne znaczenie dla tego napitku – John Jameson zmarł trzeciego grudnia 1823 roku i miał wówczas aż osiemdziesiąt trzy lata. Cyfra ta ma zatem ogromną, symboliczną wymowę dla jej twórców, co widoczne jest do dziś, właśnie we wspomnianym trzykrotnym procesie destylowania irlandzkiego napitku. Przynosi ona też wszystkim szczęście, ponieważ doskonała jakość oraz atrakcyjne ceny whisky Jameson sprawiły, że jest jedną z najczęściej wybieranych i kupowanych na całym świecie.

Różne rodzaje popularnej whisky Jameson

To, co wyróżnia ofertę whisky Jameson, to jej wyjątkowa różnorodność. Właśnie dzięki temu miłośnicy tego trunku mogą dołączyć do kolekcji swoją ulubioną wersję. Ogromną popularnością cieszy się oczywiście najbardziej klasyczna wersja tego wyrobu, ale także doskonałe opinie ma whisky Jameson w edycji, którą aromatyzowano pomarańczą. Dzięki temu wśród propozycji coś dla siebie znajdą osoby, które cenią sobie łagodniejsze smaki.

Po procesie potrójnej destylacji whisky Jameson przelewa się do prostych, smukłych butelek o bardzo charakterystycznym zielonym kolorze. Wytwarzane są one w różnych pojemnościach, na przykład 0,5 czy 0,7 litra czy nawet w wyjątkowej wersji, w której można zdecydować się na szkło mieszczące w sobie ponad cztery litry tego irlandzkiego napitku. Każda etykieta ozdobiona jest rodzinnym mottem Jamesonów, które brzmi „Sine Metu”, co tłumaczy się jako „bez strachu”. Entuzjaści produktu często wybierają eleganckie zestawy prezentowe, by następnie podarować je miłośnikowi klasycznych alkoholi i uzupełnić jego kolekcję. Jest to zatem pomysł na przykład na upominek z okazji urodzin czy rocznicy.

Jaki smak wyróżnia whisky Jameson?

Tradycyjnie whisky Jameson wytwarza się z połączenia słodowanego oraz niesłodowanego jęczmienia ze zbożowym trunkiem. Jęczmień uprawiany jest w najbliższej okolicy destylarni, kukurydzę tymczasem sprowadza się od francuskich rolników. Te składniki odpowiadają za wyjątkowo delikatny smak i zapach. Da się w nich wyczuć między innymi kwiatowe aromaty, subtelne nuty orzechów oraz wanilii, a także dębowe drewno. To one sprawiają, że opinie whisky Jameson są tak pozytywne, a rocznie sprzedaje się jej kilkadziesiąt milionów butelek.

Opinie dotyczące popularnej whisky Jameson

Przystępna cena whisky Jameson oraz jej smak i jakość sprawiają, że zdobywa ona kolejnych fanów na całym świecie i ma naprawdę doskonałe recenzje. Stoi za tym również wielowiekowa tradycja oraz szczęśliwa liczba trzy, która wielokrotnie pojawia się w historii jego tworzenia. Pozytywne opinie o whisky Jameson odzwierciedlają serce i pasję, jaką jej twórcy wkładają w każdy etap procesu jej powstawania. Jest to jedna z tych butelek, które od razu rozpozna każdy kolekcjoner tego typu trunków.