Likiery

Likier – zawartość alkoholu, konsystencja i smak alkoholu

Likier to wysokoprocentowy napój alkoholowy. Zawartość alkoholu w likierze określa się na poziomie 20-40%. Gęsty napój spirytusowy ma wielu zwolenników. Niektórzy mylą go z nalewkami, choć w rzeczywistości stanowi odrębny rodzaj trunku. Głęboki smak owoców, ziół czy kawy – to niewątpliwy znak rozpoznawczy likierów.

Jak podawać klasyczny likier, by móc delektować się jego wybornym smakiem?

Dobry likier smakuje wybornie. Aby delektować się jego wyjątkowym smakiem i aromatem, tak naprawdę niewiele trzeba. Można go pić samodzielnie, najlepiej w kieliszku – małym, smukłym, z długą nóżką. Likiery gorzkie o smaku ziół lub przypraw takich, jak cynamon serwuje się w temperaturze 10-12 stopni. W temperaturze pokojowej podaje się natomiast likiery owocowe, orzechowe oraz słodkie likiery czekoladowe.

Prosta zasada, którą należy się kierować, w trakcie serwowania alkoholu do jedzenia brzmi: napoje alkoholowe słodkie podajemy do dań na słodko, alkohole wytrawne podajemy do dań wytrawnych. W towarzystwie deseru czy wypieków oraz kawy najlepiej smakuje więc słodki likier, na przykład likier migdałowy. Z kolei makaron z warzywami czy tartę lepiej podać z likierem z orzecha włoskiego.

Gęste likiery – propozycje pysznych koktajli z dodatkiem likierów

Co jednak istotne, likiery alkoholowe bardzo często wykorzystuje się do przyrządzania ciekawych koktajli. Gęsty trunek w połączeniu z nieco rzadszymi alkoholami stanowi świetną kompozycję, również wizualną. Lista propozycji takich mieszanek jest wręcz imponująca, dla przykładu:

  • Black Russian oraz White Russian – to koktajle stanowiące mieszankę czarnej wódki, likieru kawowego i mleka lub białej wódki, likieru kawowego, kawałków czekolady i śmietanki,
  • Sex on the Beach – kultowa pozycja, którą zna większość entuzjastów dobrych koktajli, mieszanka wódki, soku pomarańczowego i ananasowego oraz likieru brzoskwiniowego,
  • Pina Colada – koktajl robiony z rumu, likieru kokosowego i soku ananasowego,
  • Kawa z Mlekiem – połączenie likieru kawowego z whiskey i śmietanką,
  • Kawa Mocha – połączenie likieru kawowego, czekolady i kawy,
  • Truskawkowe niebo – drink przyrządzany z likieru truskawkowego, śmietanki i cukru pudru,
  • Tiramisu Martini – likier tiramisu oraz wódka.

Sklep z likierami – poznaj ofertę eszampan.pl

Ceny likierów w naszym sklepie rozpoczynają się już od 18,00 zł – dokładnie za wskazaną kwotę można zamówić Tatratea Forest Fruit Mini, czyli doskonałej jakości miniaturowy likier o smaku herbaty z owoców leśnych. Pozostałe, równie ciekawe likiery proponujemy w tak samo atrakcyjnych cenach. Likiery świata o różnych objętościach dostępne są u nas w cenach nieprzekraczających 100,00 zł.

W celu ułatwienia wyboru, smaki likierów warto podzielić na określone grupy:

  • likiery jajeczne – jak sama nazwa wskazuje, powstają na bazie masy jajecznej,
  • likiery owocowe – likier kokosowy, likier pomarańczowy, likier jabłkowy, likier z czarnej porzeczki i wiele, wiele innych...
  • likiery kawowe – likier kawowy w oryginalnej wersji powstaje na bazie naturalnej kawy.

Osobną kategorią są likiery ziołowe, najrzadziej spotykane.