Ta szkocka whisky single malt charakteryzuje się posmakiem miodu, rodzynek a nawet orzechów i cynamonu, a jest po części zasługa finiszowania jej w beczkach po Sherry. Finisz lekko pikantny.
Jest 5 produktów.
Skórka cytrynowa, jabłka toffi - i zapach kokosa. Ręcznie selekcjonowane beczki po sherry pomagają stworzyć ten rajski smak i bogaty, złoty kolor. To smak najwolniejszej destylacji w Szkocji i naszego uporu, by stosować jęczmień suszony powietrzem - nigdy torfem.
Skórka cytrynowa, jabłka toffi - i zapach kokosa. Ręcznie selekcjonowane beczki po sherry pomagają stworzyć ten rajski smak i bogaty, złoty kolor. To smak najwolniejszej destylacji w Szkocji i naszego uporu, by stosować jęczmień suszony powietrzem - nigdy torfem.
Czwarta i ostatnia edycja specjalna w serii, która wspiera Glasgow School of Art po tym, jak została ona dotknięta dwoma pożarami. Tematem przewodnim tej edycji jest lato w destylarni, a każda butelka zawiera odbitkę obrazu "Summer Eveninglight at Glengoyne Distillery" autorstwa Johna Lowrie Morrisona (Jolomo). W środku znajduje się whisky Glengoyne 10 Year Old, która charakteryzuje się nutami świeżych zielonych jabłek, toffi i odrobiną orzechowości.
Glengoyne 12 Year Old starzona jest m.in. w beczkach first-fill Hogshead ex-Bourbon oraz first-fill Sherry, dlatego też rozpoznawalna jest jako sherried Highland-style Whisky. Jak to jest praktyką i tradycją w Glengoyne, 12 Year Old nie jest w ogóle peated, ponieważ jęczmień jest suszony na powietrzu, a zatem jego wartość PPM (Phenols-Per-Million) jest zerowa.
Skórka cytrynowa, jabłka toffi - i zapach kokosa. Ręcznie selekcjonowane beczki po sherry pomagają stworzyć ten rajski smak i bogaty, złoty kolor. To smak najwolniejszej destylacji w Szkocji i naszego uporu, by stosować jęczmień suszony powietrzem - nigdy torfem. W tym wypadku w zestawie z eleganckim kieliszkiem o tulipanowym kształcie, idealnym do degustacji.
Glengoyne Distillery
Szkocja to kraj, który słynie z produkcji whisky, co jest tam właściwie już elementem kultury i dziedzictwa narodowego. W związku z tym można spotkać tam wiele obiektów, których celem istnienia jest właśnie destylowanie tego trunku. Należy do nich między innymi Glengoyne Distillery blisko Glasgow. Z jej alembików wyruszyło w świat wiele butelek z napojami najwyższej klasy, a jej działanie trwa już od ponad dwustu lat. Przekonaj się, dlaczego tak wielu miłośników whisky ceni efekty pracy tej gorzelni i co może kryć się w ich smaku.
Krótkie spojrzenie na losy Glengoyne Distillery
Na początku warto spojrzeć na lokalizację, w jakiej znajduje się Glengoyne Distillery. Są to bardzo bliskie okolice Glasgow, na południowo-zachodnim krańcu regionu Highlands. Zakład leży na wzgórzu Dumgoyne, a w jego pobliżu płynie niewielki potok, który kończy swój bieg w jeziorze Loch Lomond. Nie można się zatem dziwić, że podjęto się tam produkcji szkockiej whisky. Początku istnienia obiektu datowane są na rok 1833, a jej założycielem był George Connell.
Nazwa Glengoyne Distillery przy Glasgow pochodzi od słowa „Glenguin” albo „Glen of the Wild Geese”. Nieustannie wypuszczała ona kolejne butelki przez wiele lat, korzystając z lokalnych składników i ujęć wody, aż wreszcie w kwietniu 2003 Ian Macleod Distillers Ltd. stało się nowym właścicielem Glengoyne Distillery, przejmując wszystkie tworzone tam wyroby.
Jakie trunki powstają w Glengoyne Distillery?
Warto zauważyć, że Glengoyne Distillery przygotowuje zarówno trunki typu blended, jak i single malt czy single cask. Do zakładu należą zatem takie marki jak Glengoyne Single Malt oraz Langs Blended Whisky. Pracuje się tam zatem na mieszanych słodach lub pojedynczych oraz przygotowuje alkohole, które są butelkowane w całości z jednej beczki, co wpływa na ich klasę oraz jakość. Są to pozycje, po które chętnie sięgają kolekcjonerzy whisky na całym świecie. W czasie produkcji wykorzystywana jest woda z ujęcia Blairgar Burn.
Wśród butelek pochodzących z Glengoyne Distillery przy Glasgow uwagę przyciągają takie pozycje jak Glengoyne 21YO Sherry Cask, Glengoyne 12YO Highland Single Malt czy Glengoyne 10YO Jolomo Summer Release. Jak widać, destylowane w tym zakładzie trunki często leżakują przez naprawdę wiele lat, dzięki czemu nabierają głębi smaku i zapachu, czy też wyjątkowo urzekającego koloru.
Co wyróżnia smak Glengoyne Distillery?
Mimo iż whisky z Glengoyne Distillery jest klasyfikowana jako trunek z regionu Highlands, to jej smak jest zdecydowanie bliższy maltom, jakie wytwarza się w rejonie Lowlands. Charakteryzuje się ona bowiem zdecydowanie łagodnymi oraz owocowymi akcentami, dlatego też sięgają po nią osoby, które nie przepadają za mocnym smakiem takiego napoju i wolą delikatniejsze jego odmiany. Ciekawostką jest fakt, że granica dzieląca Highlands i Lowlands przebiega na mapach dokładnie przez tereny należące do gorzelni.
Mówiąc o posmaku czy bukiecie alkoholu z Glengoyne Distillery, koniecznie trzeba też wspomnieć o tym, że da się w nich wyczuć słodycz miodu, rodzynek, ale także bardziej wyraziste nuty orzechów czy cynamonu. Niektóre edycje z kolei mogą się poszczycić aromatem cytrusów, jabłek, toffi czy nawet kokosów. Złoty kolor oraz przyjemny finisz to w pewnej części zasługa leżakowania tej whisky w beczkach po sherry. Coś dla siebie znajdą tutaj też osoby, które wolą pikantne wykończenie. Wszystko to umożliwia staranna segregacja baryłek, w których trunek dojrzewa.
Oryginalna whisky z Glengoyne Distillery blisko Glasgow
Wieloletnia tradycja produkcji whisky w Glengoyne Distillery obok Glasgow nieustannie owocuje propozycjami, które kolekcjonerzy chętnie włączają do swoich zbiorów. Całość wyróżnia się też elegancką i smukłą butelką i okrągłą etykietą. Smak tego alkoholu odzwierciedla specyficzną lokalizację gorzelni, która znajduje się na pograniczu dwóch krain oraz jej charakter i klasę. Wyrób ten może się sprawdzić jako prezent dla miłośnika szkockich wyrobów lub dla osoby, która ceni interesującą historię produkcji klasycznych alkoholi w tych okolicach.