Strona główna / Wódka / Okowita

Okowita

Okowita gorzałka – czym tak naprawdę jest okowita?

Nie da się ukryć, że Polacy wybierając wysokoprocentowy alkohol, najczęściej sięgają po wódkę. Tak jest od wieków. Przy różnych okazjach, w radości i w smutku – Polakom najczęściej towarzyszy klasyczna i tradycyjna wódka. Niewielu jednak wie, że podobnym, lecz bardziej dopracowanym i szlachetniejszym trunkiem jest tak zwana okowita.

Okowita, tak jak i wódka to trunek destylowany, powstały na bazie spirytusu. Niektórzy, używając staropolskiego nazewnictwa, mówią na nią – gorzałka. Czym wobec tego różni się od popularnej w naszym kraju wódki?

Okowita a tradycyjna wódka – różnice między alkoholami

Aby dobrze nakreślić różnice między alkoholami, warto przybliżyć charakterystykę zarówno wódki, jak i okowity. Ta pierwsza w większości przypadków ma zawartość alkoholu na poziomie 40%, przy czym za najniższą wartość uznaje się moc co najmniej 37,5%. Destylat produkuje się ze zbóż, kukurydzy czy ziemniaków. Wódki najczęściej są jednak mieszanką różnych składników. Firmy nie mają obowiązku informowania konsumentów o tym, co dodawane jest w trakcie produkcji alkoholu. Powstaje on na bazie spirytusu, dokładnie z jego rozcieńczenia wodą, bo jak wiadomo trunek ma bardzo wysoką zawartość czystego alkoholu, określaną w przedziale. 96-98%. Wobec powyższych, producentom nie opłaca się sięgać po droższe składniki.

Smaku wódki nie można jednoznacznie określić. Dla większości pijących nie ma też żadnego charakterystycznego aromatu. Jest bezbarwna i po prostu mocna, wręcz paląca w gardle. Wyjątkiem są tak zwane wódki smakowe lub jak kto woli – kolorowe, pełne dodatków smakowych i aromatycznych.

Wyjątkowa okowita, bo bez wątpienia tak należy ją określać – powstaje na bazie jednego rodzaju surowca, najczęściej żyta, pszenicy lub konkretnego owocu. W przeciwieństwie do wódki, gorzałkę okowitę nie produkuje się masowo. Wszystko dlatego, że proces jej destylacji jest o wiele bardziej skomplikowany i złożony. Poza tym okovity powstają w o wiele niższych temperaturach, co destylację znacząco też wydłuża. Alkohol jest po prostu szlachetniejszy niż czysta wódka. Wyczuwalne są w nim poszczególne nuty zapachowe i smakowe – na te zostaje aż 14%. Można mieć również pewność, że do wskazanego alkoholu nie został dodany ani cukier, ani jakikolwiek inny słodzik.

Najlepsza okowita – gorzałka, którą polecamy

Przepyszna w smaku jest okowita miodowa. Jej słodki posmak zostaje na długo w pamięci. Alkohole na bazie owoców o smaku winogron, gruszek czy jabłek są równie wyborne. Coraz większą popularność zdobywa Okowita Babuni – alkohol zamknięty w butelce o kształcie karafki, z charakterystycznym drewnianym korkiem.

Wolno destylowany trunek dostępny jest u nas w wielu wariantach. Polecamy między innymi produkty Wolf & Oak – śliwowicę albo bardzo aromatyczną okowitę na bazie wytłoków gronowych. Okowita Marcowe Wolf & Oak tego samego producenta, to edycja limitowana, wypuszczana jedynie raz w roku. W niej wyczuć można między innymi sezonowe truskawki.