Strona główna / Whisky / Japonia

Japonia

Japońska whiskey – kilka historycznych ciekawostek na temat whiskey japońskiej

Niewiele osób wie, że Japonia jest drugim, największym producentem whiskey na świecie. Wszystko zaczęło się w 1923 roku, gdy pewien odważny człowiek, uznawany dziś za ojca japońskiej whiskey – Shinjiro Tori założył pierwszą w tym kraju destylarnię wskazanego trunku, czyli Yamazaki Distillery. Japończycy tak rozsmakowali się w alkoholu, że zapotrzebowanie na niego cały czas rosło. Kilkadziesiąt lat później, a dokładnie w 1973 roku wybudowano więc kolejną destylarnię, tym razem Hakushu. Dziś firma Shinjiro Torii nosi nazwę Suntory i jest właścicielem kilku prężnie działających marek, między innymi Bowmore czy Auchentoshan.

Mówiąc o początkach japońskich whiskey, nie sposób pominąć kolejnej wielkiej postaci – Masataka Taketsuru. Japońska destylarnia, którą założył, a więc Yoichi i Miyagikyo, powstała po jego powrocie ze Szkocji, gdzie pracował w tamtejszych gorzelniach. Firma, której dał początek nazywa się Nikka Whisky Distilling i obecnie jest właścicielem Ben Nevis.

Japońskie whiskey – na kim wzorują się Japończycy tworząc doskonałe whiskey japońskie?

Whiskey z Japonii można porównać do alkoholu wytwarzanego w Szkocji. W Japonii ceni się bowiem doświadczenie i kunszt Szkotów – tworzy whiskey na wzór tamtejszych destylarni. Japońskie whiskey też klasyfikuje się w podobny sposób. Biorąc przykład ze Szkocji, Japonia wyróżnia:

  • malt whiskey – whiskey słodową z jęczmienia,
  • grain whiskey – whiskey będącą mieszanką różnych zbóż,
  • single malt whiskey – whiskey słodową z jednej gorzelni i jednego ziarna – jęczmiennego,
  • single cask whiskey – whiskey z pojedynczej beczki, często sprzedawaną jako wersję limitowaną,
  • cask strenght whiskey – odmianę single cask, whiskey którą nie poddaje się rozcieńczaniu,
  • single pot still whiskey – whiskey irlandzką,
  • blended malt whiskey – mieszankę kilku whiskey malt,
  • blended grain whiskey – mieszankę kilku whiskey z różnych destylarni,
  • blended whiskey – whiskey mieszaną.

Warto podkreślić, że wysokojakościowe japońskie whisky najczęściej występują w wersji whisky mieszanych blended lub whisky single malt.

Cena japońskiej whiskey – ile kosztuje najlepsza japońska whiskey?

Japońska whiskey, która według nas zasługuje na uwagę to delikatna i subtelna w smaku Nikka Days. Blended whiskey tej marki to mieszanka whisky zbożowej i kilku torfowych single malt whiskey. Trunek zamknięty w ciekawej butelce, ma głęboki, złocisty odcień.

Z kolei japońskie whiskey marki Hatozaki to naszym zdaniem absolutny klasyk wśród trunków tego typu. Hatozaki 12YO Umeshu Cask Finish w cenie 499,00 zł za 0,70l stworzono z wysokojakościowych destylatów. Leżakująca ponad 12 lat whiskey jest wprost doskonała. Stworzona przez tą samą firmę – japońska whiskey typu small batch, czyli Hatozaki Small Batch dojrzewała w beczkach z dębu japońskiego, europejskiego oraz amerykańskiego. Co ciekawe i istotne dla zainteresowanych – określenie small batch oznacza tu trunek z niewielkiej, lecz starannie wyselekcjonowanej partii beczek.