Strona główna / Wino / Wino Lubuskie / Winnica Saint Vincent

Winnica Saint Vincent

Winnica Saint Vincent – francuska myśl na lubuskiej ziemi

Czasami wino rodzi się w miejscach, w których byśmy tego wcale nie oczekiwali; tak z pewnością mógłby powiedzieć Jean Mulot, mieszkający w okolicach Zielonej Góry Francuz, założyciel Winnicy Saint Vincent. Do Polski przyjechał z Normandii – krainy, która wcale nie przychodzi jako pierwsza na myśl, gdy myślimy o francuskim winie. Za to ziemia lubuska – jak najbardziej należy do najważniejszych regionów na mapie polskiego winiarstwa. Odkrywając tutejszą historię i tradycję uprawy winorośli, sięgającą przecież średniowiecza, Mulot ruszył za miłością do wina i postanowił, wraz z przyjaciółmi z Francji, doświadczonymi winiarzami, założyć winnicę. I, w 2009 roku, to się udało! Francusko-polska winnica założona została we wsi Borów Wielki, w malowniczym krajobrazie łagodnych pagórków. Należy do jednych z największych winnic w regionie, na których uprawia się szlachetne szczepy winorośli. Warunki temu sprzyjają: umiarkowany klimat, idealne nasłonecznienie i odpowiednie nachylenie stoków pozwalają na dobre owocowanie i produkcję wartościowego wina. W winnicy Saint Vincent stawia się na łączenie tradycji polskich i francuskich, w szczególności alzackich. Ręczne zbiory, nasadzanie krzewów według francuskich wzorców oraz, oczywiście, ciężka praca i zaangażowanie sprawiają, że wino Saint Vincent rzeczywiście jest, jak mówi sam pomysłodawca projektu, „marzeniem zamkniętym w butelce, które ma się udzielać wszystkim uczestnikom biesiady”. Dostrzegli to także krytycy – Winnica Saint Vincent jest kilkukrotnym laureatem najważniejszych konkursów winiarskich na ziemi lubuskiej i w całej Polsce.

Najlepsze wina Saint Vincent – nasze propozycje

Wina z Winnicy Saint Vincent pochodzą przede wszystkim z winogron Vitis vinifera, czyli szlachetnych odmian. Można wymienić zarówno szczepy charakterystyczne dla Alzacji – riesling, muscat ottonel, pinot noir czy pinot gris – jak i polskie hybrydy, rondo oraz regent. W naszym sklepie prezentujemy ofertę najciekawszych win Saint Vincent, także w rzadziej spotykanych wersjach mini.

Wyjątkową mieszanką polsko-francuską jest bez wątpienia wino Jutrzenka, powstałe z połączenia odmian regent, rondo i pinot noir. Wytrawne wino, o głębokiej, rubinowej barwie zachwyci swoją tanicznością oraz wyrazistym, owocowym charakterem. Ciekawym, francusko-polskim winem jest także wino Słoneczne, a więc cuvée odmian riesling, muscat ottonel, pinot gris oraz gewurztraminer. Zasmakuje ono zwłaszcza miłośnikom win półwytrawnych, cechuje się świeżym aromatem owoców i kwiatów.

Oczywistym klasykiem jest z kolei czerwone wino Pinot Noir, idealne do dań mięsnych. Łączy aromaty czerwonych owoców oraz leśnego runa, swoim soczystym wykończeniem dobrze dopasuje się do biesiadnego posiłku.

Zupełnie odmienną paletę smaków i aromatów odnajdziemy w Rieslingu od Saint Vincent. Wyrazisty aromat brzoskwini i limonki zaprosi nas do skosztowania trunku, a smak – rześki, z wyczuwalnymi nutami jabłek i cytrusów – zatrzyma na dłużej.