Glenmorangie

W świecie trunków jest wiele nazw, które kojarzy każdy ich miłośnik czy kolekcjoner. Wśród nich z pewnością jest whisky Glenmorangie, która pochodzi ze Szkocji. To doskonale znany i co za tym idzie także doceniany napój  typu single malt. Znaczy to, że do jego produkcji wykorzystano zaledwie pojedynczy rodzaj słodu. Z czasem wyrób ten zyskał popularność na całym świecie i stał się jednym z najważniejszych wyrobów w tej branży.

Poznaj historię whisky Glenmorangie

Tak jak wiele innych destylarni, także Glenmorangie pochodzi ze Szkocji, która jest kojarzona z klasyczną whisky o najwyższej jakości. Oficjalnie miała ona powstać w roku 1843. To właśnie wtedy William Matheson uzyskał odpowiednią licencję. Jednak produkcja tak naprawdę rozpoczęła się dopiero sześć lat później, w roku 1849. Od samego początku uzyskiwany w ten sposób produkt cieszył się sporym zainteresowaniem. Szybko rozpoczęto też jego eksport za granicę. Od tego czasu spółka notuje kolejne sukcesy i ciągle się rozwija, a efektem tego są kolejne tworzone odmiany tego klasycznego napitku.

Różne wersje klasycznej whisky Glenmorangie

Destylarnia Glenmorangie oferuje różne wersje swojego produktu, zarówno te tradycyjne, jak i bardziej nowoczesne. Wśród nich znajdują się takie propozycje jak Signet, Tuiga, Winter Edition, Grand Vintage Malt, Malaga czy Nectar d'Or. Różnią się one między sobą między innymi długością leżakowania, smakiem i aromatem, kolorem, a także ceną. Coś dla siebie znajdą zarówno osoby o nieco większym, jak i mniejszym budżecie. Taka różnorodność sprawia, że bez trudu dobierzesz tę wersję Glenmorangie, która najbardziej odpowiada Twoim upodobaniom. Każda z nich dostępna jest w niepowtarzalnej okrągłej butelce, stanowiącej jej znak rozpoznawalny. Jest ona bardzo estetyczna i świetnie będzie prezentować się w każdej kolekcji.

Wśród propozycji znajdziesz wersje, które leżakowały przez ponad dwadzieścia lat oraz takie, którym dojrzewanie zajęło nieco mniej czasu. W ofercie dostępne są limitowane butelki, takie jak na przykład Glenmorangie Tuiga, której powstało zaledwie dwieście pięćdziesiąt jeden sztuk na całym świecie. To prawdziwa okazja dla kolekcjonerów, którzy chcą poszerzyć swoje zbiory. Niektóre odmiany są inspirowane specjalnymi myślami przewodnimi, co ma także wpływ na ich ostateczny smak. Różnią się także warunkami, w jakich były przechowywane, na przykład niektóre leżakowały w beczkach z amerykańskiego dębu rosnącego w stanie Missouri, inne zaś przechowywano w baryłkach po bourbonie oraz w drewnie po czerwonym Bordeaux Chateau Montrose.

Jak smakuje tradycyjna whisky Glenmorangie?

Odpowiedź na pytanie, jak smakuje whisky Glenmoranige brzmi – to zależy! Każda butelka ma bowiem swój własny, oryginalny aromat, który jest efektem długości dojrzewania, wybranego słodu oraz warunków, w jakich trzymano alkohol. Można zatem zamówić słodkie trunki, inspirowane wizytą we francuskiej cukierni, w innych wyrobach z kolei poczujesz aksamitny posmak wanilii i świeżą woń cytrusów. W zimowej odmianie bez trudu rozpoznasz goździki czy cynamon, z kolei inne rodzaje mają do zaoferowania woń kwiatów i niepowtarzalne miodowe nuty. W tak ogromnym wyborze smaków bez trudu zapewne znajdziesz ten, który trafi idealnie w Twój gust.

W jaki sposób najlepiej spożywać whisky Glenmorangie?

Proponowaną whisky Glenmorangie serwuje się tak samo, jak inne szkockie alkohole tego typu. Najczęściej oczywiście będzie ona czysta, wtedy możesz bowiem poczuć pełnię jej aromatu i docenić jego ogromne bogactwo. Niektórzy spożywają ją z niewielkim dodatkiem wody lub z kostką lodu. Bywa, że staje się ona składnikiem znanych i lubianych koktajli, sporządzanych według klasycznych receptur.

Whisky Glenmorangie dla smakoszy

Bez wątpienia whisky pochodzącą z destylarni Glenmorangie można nazwać produktem luksusowym, wyróżniającym się na rynku mocnych trunków. Opakowana w wyjątkowe, eleganckie pudełka z pewnością idealnie nada się jako upominek wręczony z bardzo ważnej okazji. Niezwykłe bogactwo smaków i aromatów sprawia, że każdy koneser odkryje w niej taką wersję, jaka stanie się jego ulubioną i na stałe zagości tym samym w jego zbiorach.