Strona główna / Wino / Wino Niemieckie

Wino Niemieckie

Wina niemieckie – białe złoto znad Renu

Niemieckie wina chyba najprościej byłoby określić jako „niedoceniane”. Bo przecież nikomu Niemcy nie przychodzą na myśl, gdy spytamy ich o kraj słynący z tradycji winiarskich, prawda? A to duży błąd! Rozwój uprawy winorośli na ziemiach niemiecki rozpoczął się już w czasach rzymskich podbojów; potem kontynuowali go zaś zakonnicy w przyklasztornych winnicach. Dopiero w XV wieku jednak pojawiły się pierwsze wzmianki o najważniejszym niemieckim szczepie – rieslingu. Tak, to właśnie niemiecki riesling zyskał status „króla białych win” i na dobre uczynił z Niemiec ważne miejsce na mapie Europy wśród miłośników wina. Także i w sklepie eszampan.pl doceniliśmy jakość rieslinga z Niemiec – w naszej ofercie proponujemy kilka win tej wyjątkowej odmiany, które powinny sprostać oczekiwaniom nawet i wybrednego podniebienia.

Niemcy stali się prawdziwymi ekspertami w produkcji białego wina – zdecydowana większość szczepów, uprawianych na ziemiach niemieckich, jest właśnie odmiany białej. Zatrzymajmy się jednak na moment przy najważniejszym – rieslingu. Owoce tego szczepu winorośli jak niewiele innych oddają swoim smakiem klimat miejsca, w którym wzrastały; dzięki temu trudno jest znaleźć identyczne rieslingi z dwóch różnych winnic. Przekłada się to oczywiście na aromat, smak oraz stopień wytrawności wina. Jeśli chodzi o aromaty, to riesling zarówno subtelnie kwiatowy, jak i intensywnie owocowy, o nutach brzoskwini czy gruszki. Jego smak zaś może wyróżniać się delikatną kwasowością, ale również i soczystą słodyczą. Tak jak pisaliśmy wcześniej – wszystko zależy od położenia winnicy: jej klimatu oraz warunków glebowych.

Riesling, chociaż doskonały w smaku, nie jest jedynym białym szczepem winogron, który chętnie uprawia się w Niemczech. Znacznie delikatniejszą w smaku i aromacie alternatywą jest na przykład, coraz popularniejszy, sylvaner. Spotkamy także niemieckie białe wina wytrawne i słodkie z popularnych odmian, takich jak pinot gris, pinot blanc oraz chardonnay.

Niemieckie wino to jednak nie tylko wino białe – obecnie coraz częściej w winnicach natkniemy się na nasadzenia czerwonych szczepów winogron. Wśród nich zdecydowanie najpopularniejszy jest spätburgunder, znany częściej jako pinot noir.

Wina z Niemiec – a konkretniej z jakich regionów?

Niemieckie winiarstwo na przestrzeni lat skoncentrowało się na stromych zboczach rzek. Prym wiedzie wśród nich Ren – wino reńskie jest powszechnie szanowane przez koneserów, szczególnie tych, którzy upodobali sobie charakterystyczny smak rieslinga. Nie powinno zatem dziwić, że największym regionem winiarskim Niemiec jest Hesja Nadreńska; kraina świeżego, owocowego wina białego.

Idąc na południe znajdziemy takie regiony jak Badenia i Palatynat, cechujące się nieco cieplejszym klimatem. Tamtejszej produkcji riesling nie zdominował w takim samym stopniu, jak w Hesji; ważną rolę odgrywają bowiem pinot blanc i pinot gris. Z kolei we Frankonii dominującym szczepem jest odmiana sylvaner; popularnością cieszy się również, mniej znany, muller-thurgau.

A na wschodzie kraju? Tam winnice również koncentrują się wokół największych rzek i ich dorzeczy; uprawę winorośli prowadzi się chociażby w dolinie Łaby oraz Soławy.