Złoty rum ma bursztynową, wyrazistą i charakterystyczną barwę. Jest alkoholem nieco cięższym, całkiem podobnym do whiskey – przynajmniej, jeśli mowa o kolorze trunku. Zwolennicy tego pierwszego uważają złoty rum za wybór co najmniej nieodpowiedni, kojarzący się wyłącznie z pijącymi na umór wilkami morskimi. Whiskey traktują z kolei jako alkohol dla koneserów. Czy mają rację?
Oczywiście, że nie! Mimo że rum złoty rzeczywiście ma wiele wspólnego z morskimi wyprawami (niektórzy twierdzą, że to holenderskim marynarzom zawdzięcza swoją nazwę), jest tak samo popularny i smaczny, co whiskey. W niektórych częściach świata uważany za must have kolekcji każdego szanującego się miłośnika dobrych alkoholi.
Produkowany w zupełnie inny sposób, ma też całkowicie odmienny smak. Można go pić wyłącznie z lodem, dokładnie jak whiskey lub łączyć z innymi alkoholami i sokami, tworząc w ten sposób wymyślne koktajle na bazie rumu.
Rum złoty nie jest tak ciemny, jak czarny rum, różni się też od rumu białego. Można uznać, że jest gdzieś pomiędzy. Powstaje jednak w taki sam sposób, co pozostałe trunki tego rodzaju – na bazie sfermentowanego soku z trzciny cukrowej, który czasem i długimi latami dojrzewa w dębowych beczkach, na przykład po bourbonie. Od procesu leżakowania, aż po butelkowanie – podobieństw jest mnóstwo.
Bursztynowy złoty rum w Polsce zdaje się najpopularniejszym ze wszystkich przedstawicieli rumów. Przykładem niech będzie Bacardi Carta Oro, w swoim składzie posiadający aż kilkanaście różnych destylatów, które leżakowały w dębowych beczkach. Na jego bazie można sporządzić Koktajl Barracuda, czyli prawdziwą mieszankę różnych smaków. Do przygotowania wskazanego napoju niezbędny jest oczywiście rum typu gold, Likier Galliano, sok ananasowy, świeży sok z limonki oraz odrobina Prosecco.
Złoty rum jest też świetną bazą dla nieco mniej znanego Rum Gimlet, a więc drinka będącego mieszanką rumu kubańskiego, syropu z limonki i jej cząstek. Za jego sprawą powstaje też przepyszny, aczkolwiek dość mocny i męski koktajl o nazwie Porto Ronco – stanowiący mieszankę porto, rumu, gorzkiej i cierpkiej pomarańczy oraz lodu.
W naszym sklepie dostępna jest szeroka oferta złotego rumu typu spiced. Co go wyróżnia? Zawartość alkoholu, kraj pochodzenia – to raczej oczywiste. Tak naprawdę chodzi jednak o bardzo wyrazisty, wręcz intensywny smak wspomnianego trunku. Do tego typu rumów dodaje się bowiem pieczołowicie dobrane kombinacje ziół lub karmel.
Trzeba przyznać, że mimo oryginalnych w smaku rumów typu spiced, prawdziwą perłą oferty jest zamknięty w designerskiej puszce Don Papa Sherry Cask. Ten starzony rum, który najpierw dojrzewa w beczkach po amerykańskim bourbonie, następnie leżakuje w czterech różnych beczkach po sherry. Łączny czas jego dojrzewania wynosi około 5 lat. Złotym rumem tego typu z pewnością warto się delektować!