Strona główna / Szampan / Szampan Armand de Brignac

Szampan Armand de Brignac

Armand de Brignac – szampan z ekskluzywnej manufaktury

Historia tej marki jest bardzo ciekawa, bowiem związana z pewną rodziną Cattier z Montagne de Reims. Otóż rodzina Cattier posiada w swoim władaniu trzydzieści trzy hektary winnic, położonych na najznakomitszych parcelach Szampanii. Pewnego dnia Nelly Cattier przeczytała powieść, w której jeden z bohaterów nosił nazwisko de Brignac. I wówczas przyszedł jej do głowy pomysł, aby stworzyć markę de Brignac. Jak pomyślała, tak zrobiła i w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku marka została oficjalnie zarejestrowana.

Według aktualnych danych każdego roku produkowany jest milion butelek szampana Armand de Brignac, jednak ze względu na to, że głównie odbywa się to podstawie umów licencyjnych, to też firmie przypada z tego zaledwie dziesięć procent. Ciekawostką jest to, że przez lata marka była nieaktywna, a swój debiut na rynku zaliczyła w XXI wieku. Wtedy też do nazwy dodano pierwszy człon i wszystkie szampany sygnowane są marką Armand de Brignac. W roku 2014 jej właścicielem został słynny raper Jay-Z. Jednak szczegóły kontraktu są ściśle tajne i nie wiadomo, czy rodzina Cattier zrezygnowała ze wszystkich swoich udziałów na rzecz popularnej gwiazdy.

Szampan Armand de Brignac w różnych odsłonach

Najsłynniejszym szampanem marki jest Brut Gold. Powstaje on z trzech szczepów winogron, takich jak Chardonnay 40%, Point Noir 40% i Pinot Meunier 20%. W smaku trunek ten pozwala wyczuć owocowe nuty – czereśnie, jabłka, cytryny, ale nie tylko, ponieważ został tak skomponowany, że opisując go, trzeba wspomnieć o lekkim kwiatowym aromacie. Przy czym, żeby wino musujące osiągnęło swój finalny smak i aromat, najpierw musi leżakować i dojrzewać. A to odbywa się w piwnicach, które są najgłębsze w całej Francji. Sięgają bowiem nawet trzydziestu metrów w głąb ziemi. Brunt Gold dojrzewa na osadzie drożdżowym przez okres trzech lat, a następnie osad jest usuwany. Szampan Armand de Brignac uznawany jest za bardzo elegancki oraz doskonale zbalansowany trunek. Na uwagę zasługuje też efektowna, ręcznie zdobiona butelka. To najwyższej klasy wino musujące jest doskonałym pomysłem na oryginalny prezent.

Innym rodzajem szampana jest aromatyczny Armand de Brignac Midas Price. Ciekawostką jest to, że w 2013 roku do sprzedaży trafiła limitowana ilość trzydziestolitrowych butelek tego różowego wina musującego. Tym samym butelka ważącą czterdzieści pięć kilogramów zyskała tytuł największej na świecie butelki z różowym szampanem. Cena takiego okazu wynosiła dwieście siedemdziesiąt pięć tysięcy dolarów... Światowej sławy marka produkuje również ekskluzywne szampany Armand de Brignac Rose Champagne w wersji wytrawnej. Stanowi on kompozycję szczepu Pinot Noir 50%, Pinot Meunier 40% i Chardonnay 10%. W smaku wyczuwalny jest bukiet soczystych truskawek i porzeczek z nutami dymnymi oraz długim, aromatycznym finiszem.

Armand de Brignac to marka, która uznawana jest za producenta najbardziej ekskluzywnych szampanów na świecie. Szampan Armand de Brignac znalazł się na pierwszym miejscu najlepszych win musujących w rankingu Fine Champagne Magazine.