Strona główna / Blog / News / Poznaj wina szczepu Primitivo

Poznaj wina szczepu Primitivo

Poznaj wina szczepu Primitivo

Obecnie w wielu miejscach na całym świecie wytwarza się różne odmiany win, wykorzystując do tego rozmaite szczepy winogron. Niektóre wyroby zdobyły jednak większą sławę niż inne i na zawsze zapisały się w historii winiarstwa. Należy do nich między innymi wino włoskie Primitivo, czyli trunek czerwony i wytrawny. Do jego produkcji używa się owoców z konkretnych winnic i obecnie jest to bardzo popularny i ceniony napój. Dowiedz się, co sprawia, że jest on tak chętnie wybierany.

Wino Primitivo – ciekawa propozycja

Na początku warto przybliżyć, czym właściwie charakteryzuje się ten włoski trunek. Jest to wino czerwone, wytrawne. Odmiana winorośli Primitivo pozwala na przygotowywanie napitków pełnych, owocowych, o bogatym smaku. Ma to wpływ na jego popularność. Aromatyczny bukiet to zdecydowana zaleta tego napoju, a sama zaś winorośl z powodzeniem jest uprawiana w wielu miejscach na świecie. Przykładem butelki wytwarzanej pod tą nazwą jest 

między innymi San Marzano NACA.

Historia wina Primitivo

Podobnie jak w przypadku innych trunków tego typu, także wino Primitivo wytrawne może poszczycić się ciekawą historią produkcji. Rozprzestrzeniła się ona z południa Europy na szeroką skalę i dotarła aż do Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze wzmianki o wytwarzaniu tego napoju datowane są już na XVIII wiek, kiedy to Don Francesco Filippo Indellicati, który zajmował stanowisko proboszcza w parafii w Gioia del Colle w pobliżu Bari odkrył w 1799 wcześnie dojrzewający krzew odmiany zagarese i posadził go w Liponti.

Swoją nazwę wino włoskie Primitivo wzięło właśnie od gatunku winorośli, z którego jest wytwarzane. Odmiana ta obecnie uważana jest za protoplastę Zinfandela lub właściwie za ten sam szczep. Pierwotnie pochodził on z Dalmacji, czyli krainy historycznej leżącej na terenach dzisiejszej Chorwacji. Tam znano go jako trebidrag. Swoją sławę zdobył jednak dopiero w Apulii na południu Włoch. Sama nazwa Primitivo pochodzi pierwotnie od łacińskiego słowa primativus, czyli „najwcześniej dojrzewający”.

Wina szczepu Primitivo – skład

To, co wyróżnia wino włoskie, to jego skład. W przypadku Primitivo warto zaznaczyć, że jest to trunek jednoszczepowy, wytwarzany ze stosunkowo dużych owoców, które dojrzewają nieregularnie, co może utrudnić ich zbiory. Czasami ich krzewy uprawiane są z domieszką innych gatunków, takich jak na przykład durif, carignan, grenache, mourvèdre, mission oraz muscat. Wśród szczepów musi jednak dominować Primitivo, by dany wyrób można było określać tą nazwą. Od ewentualnych dodatków często zależy także cena wina Primitivo.

Smak wina szczepu Primitivo

Jedną z najważniejszych cech wyrobu, jakim jest wino włoskie Primitivo, zdecydowanie stał się jego smak. Odpowiadają za niego te wcześnie dojrzewające owoce wyjątkowego szczepu. Warto zaznaczyć, że jest to bardzo łagodny trunek, pełny i bogaty. Wino Primitivo wytrawne przypadnie raczej do gustu entuzjastom delikatnych rozwiązań. Odznacza się ono bowiem raczej niską kwasowością. Mimo to jest ono też intensywne i pojawia się w nim wiele oryginalnych akcentów.

W zapachu wina czerwonego Primitivo są wyczuwalne także nuty przywodzące na myśl dojrzałe owoce. Niektórzy wskazują, że pojawiają się w nim między innymi śliwki, czereśnie, a nawet czarne porzeczki. Wyróżnić da się też kawę oraz oliwki. Jeśli trunek leżakuje w beczkach, to w jego aromacie utrwala się także wanilia i czekolada. Warto też zwrócić uwagę na obecność przypraw, które zdecydowanie wzbogacają smak całości, ale go nie dominują.

Jak i z czym podawać wina szczepu Primitivo?

Charakter, jaki ma wino Primitivo, określa także to, do czego najlepiej jest je serwować. Doskonałym przykładem będą tu między innymi dania kuchni włoskiej. Wino Primitivo wytrawne będzie się bowiem komponować przede wszystkim z aromatycznymi i soczystymi sosami pomidorowymi, zwłaszcza jeśli będą się w nich wyróżniały słodkie nuty, pasujące do łagodnej natury trunku. Napój odnajdzie się też w towarzystwie takich potraw jak pizze czy burgery. Sprawdza się on bowiem jako dodatek do czerwonego mięsa. 

Istotne jest też właściwe dopasowanie kieliszków. W przypadku czerwonego wina Primitivo konieczne będą duże, pękate naczynia, których czasza zwęża się ku górze i przypomina przez to kielich tulipana. Dzięki temu duża powierzchnia trunku ma kontakt z powietrzem, a to wpływa na jego smak oraz aromat. Przezroczyste szkło z kolei umożliwia obserwowanie głębokiej i nasyconej barwy napoju. Podczas jego serwowania zdecydowanie warto zadbać zatem o stosowną i elegancką oprawę.

Wina ze szczepu Primitivo – bogata historia i doskonały smak

Wieloletnia tradycja, owoce ze starannie selekcjonowanego szczepu i wysoki standard produkcji sprawiają, że wino czerwone Primitivo to bardzo ciekawa propozycja dla miłośników tego typu wyrobów czy ich kolekcjonerów. Obecnie wytwarzane jest ono w wielu wersjach, ale łączy je ze sobą ten jeden, szczególny gatunek winorośli. Dowiedz się więcej na ten temat i przekonaj się, dlaczego to właśnie te wina są tak chętnie produkowane zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych.