Strona główna / Blog / News / Poznaj wina Chianti

Poznaj wina Chianti

Poznaj wina Chianti

Obecnie w wielu krajach na całym świecie produkuje się rozmaite wina, czerwone, białe i różowe, wytrawne lub słodkie. Na uwagę zasługują między innymi napoje znane jako wina Chianti. Pochodzą one ze słonecznych Włoch i odznaczają się wieloletnią tradycją ich wytwarzania. Obecnie cieszą się popularnością w wielu krajach na całym świecie. Dowiedz się, co stoi za rozpoznawalnością tego czerwonego, wytrawnego trunku, jaka jest jego historia i co sprawia, że jego smak jest tak interesujący.

Wino Chianti – co się kryje za tą nazwą?

Na początku warto zaznaczyć, że ten trunek to przede wszystkim wino włoskie. Jest ono też intensywnie czerwone, a zawartość alkoholu w nim wynosi około 11,5-12,5%. Pochodzi konkretnie z pięknej i bardzo malowniczej Toskanii, z regionu, który również nosi nazwę Chianti. Wytwarza się je z konkretnych szczepów winogron: sangiovese, canaiolo nero, trebbiano toscano i malvasia del chianti. Dopiero po ich wykorzystaniu można uznać, że powstał trunek zasługujący na miano wina Chianti.

Historia i pochodzenie wina Chianti

Historia, jaka stoi za produkowaniem tego wytrawnego wina czerwonego, jest bardzo ciekawa. Na początku warto zauważyć, że jego nazwa wzięła się od krainy historycznej w środkowej Toskanii, w której jest przygotowywane. Region, w którym jest ono wytwarzane, po raz pierwszy zdefiniowano już w roku 1716 przez Kosmę III Medyceusza. W tym samym edykcie ustanowił on standardy produkcji wina. Same zaś początki uprawy winorośli datuje się jeszcze na czasy istnienia Imperium Rzymskiego. Aktualnie na tym obszarze działa wielu zarejestrowanych lokalnych wytwórców.

Obecnie produkcja wina wytrawnego Chianti jest ściśle określona, podlega wielu regułom i ma wyznaczone bardzo surowe standardy jakości, jakie wyrób powinien spełniać. Takie wino wytrawne musi mieć zatem odpowiedni skład i być wytwarzane z odpowiednich składników wskazanych przez obowiązujące prawo. W roku 1984 roku alkohol ten stał się DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita), co jest uznawane za najwyższy możliwy poziom w klasyfikacji wina.

Wino Chianti – skład

By móc dany napój określić mianem wina czerwonego Chianti, musi on spełniać wiele wymogów dotyczących składu. Konieczne jest, by zawierał około 75% winogron Sangiovese, Canaiolo to kolejne 15%, jakie koniecznie powinno się w nim pojawić, a całość dopełniają różne lokalne szczepy owoców, takie jak Malvasia lub Trebbiano. Różni się to nieco w zależności do regionu, w jakim dokonuje się ich uprawy. W każdym z nich obowiązują odmienne zasady dotyczące określania tego, co można produkować pod nazwą Chianti. Obecnie jest to także jeden z symboli włoskiej kultury winiarskiej. Przykładem niektórych wersji tego trunku są na przykład takie butelki jak Contea Di Luca 2018 czy Borgo Scopeto Chianti Classico 2016.

Jaki jest smak wina Chianti?

Skąd bierze się tak duża rozpoznawalność tego wyrobu? Przede wszystkim zawdzięcza on to swojemu bogatemu aromatowi. Potrafi on być bardzo zróżnicowany, ale przede wszystkim opiera się o niezwykłe bogactwo czerwonych owoców. Chianti to wino wytrawne, może być zatem nieco kwaskowate i cierpkie. Koneserzy potrafią wyczuć w nim między innymi czereśnie, wiśnie, porzeczki czy też nawet ziołowe nuty. Wszystko zależy też od tego, z jakiego regionu pochodzi dana butelka. Wino czerwone Chianti potrafi zatem zaskakiwać i trudno też jednoznacznie wskazać, która jego odmiana jest najciekawsza, wszystkie mają bowiem w sobie coś wyjątkowego.

Jak i z czym podawać wino Chianti?

Istotną kwestią jest też to, z czym powinno się podawać wino wytrawne Chianti. Może stać się ono na przykład elementem kolacji i będzie pasować do wielu potraw kuchni włoskiej, takich jak makarony, pizze czy lasagne. Serwuje się je między innymi do wołowiny, ale też doskonale dopełni inne mięsa, takie jak baranina czy dziczyzna. Podaje się je również do grillowanych dań. Sprawdzi się zatem w wielu różnych okolicznościach, także przy okazji różnego rodzaju ważnych wydarzeń czy spotkań.

W jakich naczyniach serwować wino Chianti? 

W przypadku podawania tego napoju, co oznacza wino czerwone wytrawne Chianti, należy się kierować ogólnymi zasadami dotyczącymi tego typu trunków. W tym przypadku będzie to zatem konieczność utrzymania napoju w temperaturze od 15 do 18 stopni Celsjusza, czyli w tak zwanej temperaturze pokojowej. W tym przypadku najlepsze też będą duże i wysokie kieliszki, których czasza zwęża się ku górze, przybierając formę tulipana. Takie warunki pozwolą na wydobycie z wina Chianti tego, co jest najlepsze w jego smaku i aromacie.

Wina włoskie – wieloletnia tradycja i smak

Jak widać, włoskie wina wytrawne Chianti to wyroby, za którymi stoją lata tradycji i określone standardy ich wytwarzania. Doskonale pasują one do wielu potraw, przede wszystkim tych wywodzących się z kuchni włoskiej. Obecnie produkuje się wiele różnych odmian tego napoju, a to dzięki wielu wykorzystywanym szczepom winogron, zatem każdy koneser lub kolekcjoner znajdzie wśród nich pozycję idealnie spełniającą jego oczekiwania dotyczące smaku czy aromatu tego wytrawnego, czerwonego i bogatego trunku.