Strona główna / Blog / News / Pomysły na drinki z absyntem

Pomysły na drinki z absyntem

Pomysły na drinki z absyntem

Historia wybranych trunków jest bardzo ciekawa. Należy do nich absynt, zwany także przez niektórych Zieloną Wróżką. W pewnych krajach jego produkcja była nawet przez jakiś czas zakazana, a sam wyrób kiedyś kojarzył się z licznymi kontrowersjami i legendami. Obecnie jednak jego wytwarzanie jest już legalne, a na dodatek znane są też rozmaite przepisy na drinki z absyntem. Dowiedz się więcej o niezwykłych losach tego zielonego alkoholu oraz o tym, w jaki sposób można go podawać.

Czym właściwie jest absynt?

Przed zaserwowaniem tego wysokoprocentowego, zielonego alkoholu warto dowiedzieć się więcej na temat jego składu, wykorzystanych w nim produktów czy też możliwych skutkach jego działania. Zalicza się go do kategorii wódek smakowych. Niegdyś wierzono, że prawdziwy absynt ma mieć właściwości psychoaktywne, a to za sprawą zawartego w nim tujonu, stąd też dawniej chętnie sięgali po niego różni artyści, wierząc, że dostarczy on im inspiracji do tworzenia. W skład wyrobu wchodzą przede wszystkim takie składniki jak piołun, anyż oraz koper włoski. Sam zaś tujon to związek, który pojawia się właśnie w olejkach eterycznych wykorzystywanego gatunku bylicy.

Absynt – parę słów o jego historii

Warto zauważyć, że ten alkohol z piołunu ma bardzo interesującą i burzliwą historię. Jego nazwa pochodzi od francuskiego słowa absinthe, oznaczającego napój alkoholowy lub roślinę znaną jako piołun Artemisia absinthium Artemisia pontica. Prawdziwy absynt znany był już w XVIII wieku, kiedy to opracowano jego recepturę w Val de Travers, czyli dzisiejszym szwajcarskim kantonie Neuchâtel. Na początku stosowano go jako eliksir leczniczy, szczególnie polecany jako środek przeciwbólowy. Jego popularność zaczęła jednak rosnąć na przełomie XIX i XX wieku we Francji, gdzie zielony alkohol piła paryska bohema artystyczna. 

Po pewnym czasie wprowadzono jednak zakaz produkowania i spożywania tego trunku w krajach europejskich i Stanach Zjednoczonych. Ponownie zaczęto go wytwarzać w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Dziś jest już wiadome, że prawdziwy absynt nie ma właściwości halucynogennych. Wśród twórców, którzy jednak go spożywali, wymienić można przykładowo takie nazwiska jak Oscar Wilde, Vincent Van Gogh, Pablo Picasso czy Witkacy.

Jak pić absynt ? Kilka wskazówek

Obecnie dostępne są różne odmiany zielonego alkoholu, na przykład Absinth Rodnik's Strong czy Absente Fluo 26. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to trunek, który serwuje się na czysto, a to ze względu na jego charakterystyczny smak, który nie każdemu przypadnie do gustu. Można w nim bowiem wyczuć przede wszystkim nuty anyżu i goryczki, cechuje się on też wysoką zawartością spirytusu. Z tego powodu podaje się raczej drinki z absyntem. Z czasem pojawił się też specjalny sposób spożywania tego trunku, który obecnie znany jest jako tradycyjna metoda lub też określa się go wręcz jako specjalny rytuał. Niektórzy pragną się zatem przyjrzeć temu, jak pić absynt.

Rytuał picia absyntu

Ze względu na specyficzny smak prawdziwego absyntu pojawiło się wiele rozwiązań, które miały go złagodzić. Niektórzy sięgali zatem po cukier, a z tego zaś zrodził się rytuał picia tego zielonego alkoholu. Potrzebna jest do niego specjalna, dziurawa łyżeczka, zapalniczka oraz kostka cukru. Tę tradycję spopularyzowano początkowo we Francji. Polega ona na tym, że łyżkę cedzakową umieszcza się na wierzchu kieliszka wypełnionego alkoholem. Na niej kładzie się z kolei kostkę cukru. Następnie przelewa się przez nią zimną wodę, by ją stopniowo topić. Można to zrobić jeszcze w inny sposób – wówczas przez kostkę cukru zalewa się absyntem, a następnie podpala się ją zapalniczką czy zapałkami. Po wypaleniu się całości płucze się jeszcze zimną wodą.

Drinki z absyntem

Obecnie jednak często łączy się alkohol z piołunu z rozmaitymi dodatkami, tworząc w ten sposób drinki. Oto kilka ich przykładów:

  • Death in the Afternoon – składa się z absyntu, prosecco i szampana, syropu i lodu. Jego nazwa nawiązuje do powieści Ernesta Hemingwaya, ponieważ to właśnie słynny pisarz jest autorem tego koktajlu.
  • Green Fairy – drink Zielona Wróżka powstaje dzięki takim składnikom jak wódka, tequila, rum, likier Blue Curaçao, napój energetyczny i oczywiście zielony alkohol. Wyróżnia go przede wszystkim jego charakterystyczna barwa.
  • Original Sazerac – ten drink skomponowano już w połowie XIX wieku. By go przygotować, niezbędny jest między innymi koniak, żytnia whisky, cukier, Peychaud Bitters oraz absynt. Nazwa pochodzi od wyrobu, jaki pierwotnie był wykorzystywany w tym przepisie, czyli od Sazerac-de-Forge et Fils.
  • Absinthe Sour – to bardzo prosty koktajl, potrzebny jest bowiem do niego sok z limonki i cytryny oraz syrop cukrowy. Nadaje mu to kwaśny smak, łagodzony przez słodycz cukru.

To tylko wybrane receptury, samych zaś pomysłów na drinki z absyntem jest o wiele więcej.

W czym podawać absynt?

W przypadku omawiania kwestii serwowania prawdziwego absyntu konieczne jest też zwrócenie uwagi na to, w czym będzie on podawany. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się duże kieliszki o pojemności 300 mililitrów. Zazwyczaj rozszerzają się one u góry, mogą mieć też krótką lub długą nóżkę. Niektórzy sięgają też po eleganckie szklanki, na przykład w przypadku drinków czy koktajli.

Absynt – trunek owiany legendą

Jak widać, ten zielony alkohol z piołunu otacza wiele tajemnic, mitów i legend. Wśród nich można jednak spotkać też praktyczne informacje dotyczącą jego wyboru i serwowania. Dowiedz się więcej na ten temat, by wybrać odpowiednie naczynia i prawidłowo przygotowywać ten napój.