Strona główna / Blog / News / Poznaj wina Marsala

Poznaj wina Marsala

Poznaj wina Marsala

Włochy to kraj, który znany jest między innymi z produkcji wina. Wśród wielu gatunków, jakie są tam wytwarzane, na uwagę zasługują między innymi sycylijskie propozycje. Należy do nich wino Marsala, czerwone i wytrawne. Jest ono znane już od wielu lat i często wykorzystuje się je w kuchni jako składnik rozmaitych potraw. Dzieje się to za sprawą oryginalnego smaku tego wina likierowego. Dowiedz się więcej na jego temat i przekonaj się, do czego niektórzy je używają podczas gotowania.

Kilka słów o historii i produkcji wina Marsala

Pierwsze doniesienia o trunku wytwarzanym na Sycylii pochodzą jeszcze z końca XVIII wieku, kiedy to wino Marsala czerwone zyskało na popularności. Było ono bowiem podobne do takich produktów jak porto czy sherry. Dużą rolę w jego eksporcie odegrał Anglik znany jako John Woodhouse. Był on handlarzem pochodzącym z Liverpoolu. Później niestety jakość produkcji tego napoju się pogorszyła, ale już od lat osiemdziesiątych XX wieku ponownie pojawiły się butelki o odpowiednio wysokiej klasie.

Nazwa tego napoju pochodzi od sycylijskiego miasta Marsala, a on sam produkowany jest przede wszystkim w prowincji Trapani, położonej w zachodniej części wyspy. Wina znane jako Marsala muszą cechować się zawartością alkoholu na poziomie minimum 17% lub nawet większym. Pierwsza butelka powstała jeszcze w roku 1773, a wszystko to za sprawą wspomnianego już Johna Woodhouse’a. Wyrób ten szczególną popularnością cieszył się w czasach napoleońskich. Wtedy to Sycylia stała się bowiem dostawcą wzmacnianych win, które docierały stamtąd do Anglii.

Wina Marsala – skład

To, co wyróżnia wino Marsala to przede wszystkim jego skład. Od niego zależy bowiem, co tak naprawdę można w ten sposób określać. Czerwone wino Marsala tworzy się z uprawianych lokalnie szczepów winogron, takich jak na przykład Nero d’Avola oraz Nerello. Zdarza się, że zawierają jednak też owoce o jasnej skórce. W przypadku, gdy wytwarzane jest wino białe, korzysta się z takich gatunków jak grillo, catarratto bianco, inzolia, damaschino i wiele innych. Dozwolonych jest w tym przypadku aż dziesięć odmian. Zdarza się, że całość zostaje wzmocniona przez spirytus winny. Przykładem napoju wytwarzanego pod tą nazwą jest między innymi Martinez Marsala Fine Doc.

Obecnie można wyróżnić kilka rodzajów wina Marsala, a każdy z nich leżakuje przez określony okres. Będą to takie odmiany jak:

  • fine, czyli trunek starzony do roku,
  • superiore, który dojrzewa co najmniej dwa lata,
  • superiore riserva, spędza w beczce co najmniej cztery lata,
  • vergine albo soleras, którego proces dojrzewania zajmuje co najmniej pięć lat,
  • vergine stravecchio albo vergine riserva, starzona co najmniej przez dekadę.

Warto zauważyć, że wina Marsala dojrzewają w systemie solera, gdzie młodsze trunki mieszają się ze starszymi. Ma to znaczący wpływ na ich właściwości takie jak smak czy aromat.

Smak wina Marsala

Za tak dobranym składem wina Marsala oczywiście idzie także jego smak. To właśnie jemu ten trunek zawdzięcza swoją popularność. Można w nim wyszczególnić przede wszystkim takie owoce jak morele, czarne jagody, rodzynki, suszone figi, a także dodatki – wanilię oraz karmel. Koneserzy wyczują też szczególne nuty przypraw oraz tytoniu. Niektórzy porównują go nawet z tym, co oferuje porto. Na uwagę zasługują tutaj przede wszystkim łagodne i słodkie akcenty, które nadają każdej butelce szczególnego charakteru.

Jak i z czym podawać wino Marsala?

Podobnie jak w przypadku innych trunków, także i wino Marsala wytrawne pasuje do określonych dań. Ze względu na karmelowe akcenty uważa się, że dobrze komponuje się między innymi z deserami. Często odgrywa rolę aperitifu, czyli napoju serwowanego przed posiłkiem. W związku z jego właściwościami podaje się je ze słodkimi przysmakami. Rozpowszechnione jest między innymi serwowanie wina Marsala do tiramisu. Podaje się je też do czekolady czy do wybranych tart.

Wino Marsala w kuchni

Na bazie tego trunku powstaje wiele dań. Wino Marsala czerwone jest zatem składnikiem, jaki można znaleźć w zróżnicowanych przepisach. Idealnie odnajduje się ono w towarzystwie dań wytrawnych czy pikantnych. Butelka wina Marsala przeznaczona do gotowania jest zatem widokiem, jaki można zaobserwować w wielu przypadkach. Bez trudu da się też wskazać potrawy, jakie są przygotowywane z jego udziałem. Przykładem tego jest między innymi kurczak w winie Marsala. To danie to idealny pomysł na przykład na randkę w stylu śródziemnomorskim. Bez wątpienia z zastosowaniem tego napoju w kuchni spotkali się z nim także miłośnicy włoskiego kremu zabaione.

Wino Marsala, czyli jakość i tradycja

Jak widać tradycyjne wino włoskie takie jak Marsala to przykład tego, jak zróżnicowane mogą być smaki tego typu trunków oraz jak ciekawa jest ich produkcja. Oprócz tego ten napój często jest wybierany przez osoby, które chcą przyrządzić takie potrawy jak na przykład kurczak w winie. Dostępny jest on w wielu wersjach, między innymi wytrawnych, dzięki czemu każdy kolekcjoner będzie w stanie zasilić swoją kolekcję butelką spełniającą jego oczekiwania. Dowiedz się więcej na temat smaku wina Marsala oraz sprawdź, w jakich potrawach można je wykorzystać.