Winorośl to roślina, która kojarzy się głównie z ciepłymi terenami. Gdy myśli się o jej uprawie, to do głowy przychodzą przede wszystkim takie kraje jak Włochy, Hiszpania czy Francja. To właśnie te państwa słyną też z produkcji wina. Tymczasem w Polsce także można spotkać się z hodowlą winogron i z wykorzystywaniem ich do wytwarzania tego trunku. Dowiedz się więcej o tym, jakie winogrona na wino w Polsce najczęściej rosną, jakich warunków potrzebują i czy różnią się od szczepów, które spotyka się na południu Europy.
Jakich warunków potrzebuje winorośl do uprawy?
Co właściwie jest niezbędne, by winorośl mogła wzrastać i owocować? Przede wszystkim potrzebne jest próchniczne podłoże o neutralnym odczynie pH. Lepiej nie ryzykować uprawy tej rośliny na glebach gliniastych. Jej stanowisko powinno być słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. Należy też zadbać o właściwe nawodnienie sadzonek, nawożenie ich i ochronę przed szkodnikami. W takich warunkach jest szansa na to, że krzaczki rozwiną się i wydadzą owoce. Polskie winogrona wymagają podobnych warunków wzrostu, co szczepy południowe.
Jakie winogrona na wino można uprawiać w Polsce?
Obecnie w kraju uprawia się różnorodne gatunki tej rośliny. Zastanawiając się, jakie winogrona na wino w Polsce najlepiej rosną, warto przywołać takie szczepy winorośli jak Muscat Bleu, Regent, Solaris, Leon Millot czy Pinot Noir. Wyrabiane są z nich rozmaite wina, a same rośliny są przystosowane do lokalnych warunków i cechują się odpornością na niższe temperatury czy działanie szkodników. Dzięki temu wiele winnic może działać i produkować regionalne trunki. Odmiany winogron na polskie warunki są całkiem liczne, a ich uprawa nie sprawia trudności.
Gdzie w Polsce uprawiane są winogrona?
Jak widać, wzrost takich owoców jak winogrona polskie jest jak najbardziej możliwy! Zatem gdzie w Polsce najczęściej rosną te rośliny? Obecnie winnice są obecne w rejonie podkarpackim, dolnośląskim, małopolskim czy też w okolicach Zielonej Góry. Zdarzają się jednak osoby, które zajmują się produkcją wina na Mazowszu, Kujawach czy Pomorzu. Korzystne warunki glebowe sprawiają, że winorośl można obecnie spotkać w naprawdę wielu miejscach, a wino polskie zyskuje na popularności. Ważne, by uniknąć niszczycielskiego wpływu niskich temperatur na owoce.
Najsłodsze odmiany winogron w Polsce
Warto zastanowić się, jakie najsłodsze odmiany winogron obecnie rosną w Polsce. Wyjątkowo smaczne owoce wydaje kilka szczepów. Zalicza się do nich między innymi ciemna odmiana Reliance, jasna Regina, czerwona Swenson Red, granatowy Agat Doński czy też francuska Aurora. Wykorzystując gatunki winogron dające smaczne, słodkie owoce można stworzyć też wino polskie o zadowalającym smaku. To właśnie dlatego w wielu winnicach starannie selekcjonuje się odmiany. Dzięki temu uzyskuje się zadowalające efekty.
Stare odmiany winogron w Polsce
Omawianie kwestii tego, jakie winorośle rosną obecnie w kraju, nieodmiennie prowadzi do pytania o to, jakie stare odmiany winogron w Polsce są wciąż uprawiane. Można tu bowiem spotkać gatunki, które znane były jeszcze przed wojną. Na przykład na Dolnym Śląsku rosną takie szczepy jak Riesling czy właśnie Pinot Noir. Z tak starych winorośli także produkuje się wino i jest ona przystosowana do miejscowego klimatu, a co za tym idzie, odporna na niekorzystne czynniki, takie jak niskie temperatury. Kluczem do sukcesu za każdym razem jest osłonięte stanowisko i odpowiednia gleba.
Jakie wina powstają z polskich winogron?
Wiadomo już, że w Polsce uprawiane są liczne gatunki winogron. Jednak jakie wina z nich potem powstają? Na początku warto zacząć od wymienienia winnic, które zajmują się ich produkcją. To między innymi Milsko, Jakubów, Saganum, Hiki, Ingrid czy Turnau. Powstają w nich takie wina jak Riesling, Solaris, Pinot Noir, Chardonnay, Pinot Blanc i inne trunki, które cieszą się popularnością. Polscy producenci sięgają zarówno po znane i sprawdzone rozwiązania, jak i eksperymentują ze swoimi alkoholami, często osiągając ciekawe efekty.
Polskie winnice – co je wyróżnia?
Polscy producenci wina to zazwyczaj niewielkie przedsiębiorstwa, które wciąż się kształtują. Jednak polskie winogrona pozwalają na produkcję ciekawych pod względem smaku trunków, a lokalne winnice wyróżniają się szczególną dbałością o ich jakość. To także interesujące propozycje dla osób, które lubią nieoczywiste, oryginalne propozycje. Często korzysta się tu bowiem z odmian hybrydowych i krzyżówek, które doskonale odnajdują się w lokalnym klimacie i dostarczają owoce odpowiednie do produkcji alkoholu.
Polskie winogrona jako podstawa wielu ciekawych trunków
Efektywna uprawa winorośli w Polsce oraz produkcja lokalnego wina jest możliwa. Świadczą o tym liczne trunki, które opuszczają winnice. W ten sposób powstaje wiele ciekawych propozycji o oryginalnych smakach, często różniących się od tego, co tradycyjnie znane w takich krajach jak Francja czy Włochy. Warto na własną rękę poznać historię oraz charakterystykę poszczególnych odmian i przekonać się, jak pasjonującym zagadnieniem jest uprawa i przetwarzanie miejscowych szczepów winorośli.