Strona główna / Blog / News / Wina wzmacniane.

Wina wzmacniane.

Wina wzmacniane.

   Wina wzmacniane, bądź też wina likierowe gdyż można je dwojako nazywać, to wina dosyć mało popularne na rynku. Kiedy myślimy o winie, rzadko na myśl przychodzi nam wino wzmacniane. Dlaczego tak jest? Może warto to zmienić? W tym blogu postaramy się Wam nieco przybliżyć świat win likierowanych, oraz ukazać co mają do zaoferowania.

  W najprostszym tłumaczeniu, wina wzmacniane to wina z dodatkiem mocniejszego alkoholu, który trafił tam z różnych powodów. W wielu przypadkach alkohol ten jest dodawany, aby zatrzymać proces fermentacji, w innych jednak aby zachować świetny balans między kwasowością, wytrawnością i słodyczą. Proces ten zapewnia również trwałość, dzięki czemu możemy mówić tu naprawdę dojrzałych winach.

    Ciekawa jest również historia powstania tego trunku. Na dzień dzisiejszy wina wzmacniane są bardzo małą częścią rynku na świcie. W żaden sposób nie mogą równać się popularnością z klasycznymi winami czerwonymi czy białymi, jednak nie zawsze tak było. Lata świetności dla win likierowanych niestety minęły, niemniej kiedyś to właśnie one cieszyły się ogromnym uznaniem i gościły na stołach najbogatszych Europejczyków.

    Kilkaset lat wstecz, kiedy handel się rozrastał, produkty z Europy wysyłane były na wszystkie strony świata. Niestety podróże, a co za tym idzie transport miedzy kontynentami trwał bardzo długo, czasami wręcz za długo. Kilkumiesięczne rejsy to zbyt długi okres aby wino w tamtych czasach dotarło w stanie idealnym. Starając się temu zapobiec dolewano do trunków mocniejszy alkohol, który zatrzymywał proces fermentacji i pozwalał na przetrwanie bardzo długich podróży. Mówi się, że zapoczątkowali to Portugalczycy, tworząc w ten sposób Porto.

   Gdy już mówimy o winach wzmacnianych, to właśnie Porto jest prawdopobnie tym winem, które pierwsze przychodzi nam na myśl, słusznie gdyż to właśnie wino z Portugalii uważane jest za prekursora tego gatunku. Wymieniając reprezentantów nie wypada nie wspomnieć również o takich winach jak sherry czy malaga z Hiszpanii, marsala z Włoch, prosek z Chorwacji, samos z Grecji czy chociażby gwaha-ju z Korei. To tylko jedne z wielu przykładów, które ukazują jak ten mało popularny trunek ma do zaoferowania.

    Zbliża się zima, więc wino wzmacniane może być idealnym towarzyszem na chłodne wieczory. Dzięki swojej mocy, słodyczy połączonej z wytrawnością oraz ukazując swój ciekawy charakter, świetnie rozgrzeje i pomoże przetrwać mróz.