Strona główna / Blog / News / Szampan

Szampan

Szampan

W naszym blogu nie mogło zabraknąć wzmianki o alkoholu dla nas bardzo istotnym, na co wskazuje nasza nazwa. Na dzień dzisiejszy w naszej ofercie posiadamy około tysiąca różnych trunków z niemalże każdego gatunku, jednakże nasza historia z alkoholami rozpoczęła się właśnie od szampana. To zamiłowanie do szampana natchnęło nas do założeniu sklepu, przez który będziemy mogli dzielić się nim z innymi. Dzisiejsze doświadczenie w branży alkoholi zawdzięczamy właśnie szampanom, więc to im poświęcamy dzisiejszy wpis.

Najlepiej zacząć od tego, czym w ogóle jest szampan i jak powstaje. Wielu z was nazwę tą kojarzy zapewne z każdym dowolnym winem musującym, gdyż potocznie tak w Polsce nazywa się większość takich alkoholi. Jest to błąd, i to całkiem spory, gdyż aby nazwać alkohol prawdziwym szampanem, musi on spełniać wiele odgórnie narzuconych, restrykcyjnych warunków, które chętnie wam opiszemy. Szampan owszem jest winem musującym, który swoją nazwę zawdzięcza regionowi we Francji, które jest głównym miejscem jego produkcji- Szampanii. Istotny jest fakt, że bąbelki w nim są następstwem naturalnego procesu dojrzewania wina w butelkach a nie sztucznego nasyceniu CO2, co wyróżnia od zwyczajnych win musujących niższej jakości. 

Zacznijmy jednak od początku opisując po krótce historie szampana. Swoje początki ma on w XVIIw. oczywiście we Francji. Powstał w pewnym sensie przypadkiem, gdyż na początku fakt „gazowania się” wina w wyniku fermentacji był zmorą dla winiarzy z powodu strzelających korków czy pękających butelek. Zasadniczo można uznać, że gdyby nie fakt, że w Anglikom wino tego typu bardzo zasmakowało, nie mówilibyśmy dziś o szampanie w ten sam sposób. To właśnie oni masowo zaczęli kupować wtedy beczki z musującym winem od francuskich winiarzy. Na początku było to wino z winogron niekonicznie do tego przystosowanych. Za jednego z ojców szampana uważa się mnicha Doma Pierre Perignona (to nazwisko słusznie się wam kojarzy), który zastosował dobór specjalnych winogron, które pomogą utrzymać jakość i zakryć wszystkie wady szampana. On również zrewolucjonizował produkcje tego alkoholu stosując korek z dębu oraz grubszą, bardziej wytrzymałą butelkę. Międzynarodowe uznanie szampan zaczął zyskiwać w XVIII wieku, za sprawą właścicieli „domów szampana” a najstarszym takim domem jest dom Ruinart, który istnieje od 1725 roku. Na dzień dzisiejszy szampan, to nazwa, która została zastrzeżona w 1911 roku i tylko wina z tamtego regionu produkowane w konkretny sposób mogą tą nazwą się szczycić. Wino szampańskie tworzone jest metodą tradycyjną, która polega na podwójnej fermentacji moszczu. Pierwsza ma miejsce w kadziach a druga bezpośrednio w butelkach, w piwnicach z regularnym poruszaniem butelek. Warto też wspomnieć, że winogrona zbierane są ręcznie. Szampana dzielimy na kilka rodzajów: 

Vintage- szampan jednoroczny, winogrona wykorzystane do jego produkcji to zbiory tylko z jednego roku.

Rosę- w tym przypadku przy końcu pierwszej fazy fermentacji skracana jest maceracja czerwonych winogron, ma on jasnoróżową lub pomarańczowa barwę 

Blanc de Blanc- szmpan z białych winogron, o jasnej barwie 

Blanc de Noirs- szampan na bazie czerwonych winogron

Dzielimy go również na różne rodzaje ze względu na ilość cukru:

Brut nature (0-3g/l)

Extra-brut (0-6g/l)

Brut (6-12g/l) - najpopularniejszy 

Extra-Sec (12-17g/l)

Sec (17-32g/l)

Demi-sec (32-50g/l)

Doux (>50g/l)

Na dzień dzisiejszy szampan kojarzony jest z luksusem oraz trunkiem idealnym na uczczenie czegoś wyjątkowego. Spowodowane jest to właśnie restrykcjami co do produkcji a co za tym idzie do jego oryginalnością. Co ciekawe, szampan poprawia pracę pamięci przestrzennej co pomaga przy na przykład przy wykonywaniu trudnych obliczeń. Co więcej, lampka klasycznego bruta ma tylko 40 kalorii, czyli 10 razy mniej niż pączek. Wybór jest chyba prosty.